Flaga

Postanowiłem opowiedzieć troszkę o mazurskiej fladze – właśnie tej, którą widzicie w nagłówku całej witryny. Mało kto ją zna, a przecież powinna być eksponowana nie mniej dumnie niż flagi innych regionów. Niestety nie jest dzisiaj używana zbyt często (choć staramy się ją propagować), a obecna flaga naszego województwa w niewielkim stopniu nawiązuje do bogatej historii tych ziem.

Flaga Mazur powstała w I połowie XIX wieku (1829), inspirowana barwami rewolucji francuskiej, jako sztandar reprezentujący korporację akademicką „Corps Masovia Koenigsberg” na Uniwersytecie Albertyńskim w Królewcu. Korporacja ta zrzeszała studentów wywodzących się z Mazur. Członkowie grupy należeli do elity intelektualnej Prus Wschodnich, wywodzili się głównie z okolic Ełku i Kętrzyna. Zrzeszenie to z dumą reprezentowało Mazury, uznając je za swoją Małą Ojczyznę; oficjalną datą założenia uznaje się 14 czerwca 1830 roku. Warto wspomnieć o tak znamienitych osobistościach przynależących do Corps Masovia jak Gizewiusz czy Dewischeit – pierwszego raczej przedstawiać nie trzeba, drugi zaś wsławił się między innymi mazurskim hymnem, który podobnie jak flaga – dawniej był popularny, a dziś jest niemal zupełnie zapomniany. Hymn, o którym więcej przeczytacie tutaj pozostaje do dziś hymnem Masovii, która mimo, że rozwiązana w 1935r. przez nazistów jako podejrzana, została reaktywowana w 2001 roku w Poczdamie.

Barwy mazurskie mają także swoje symboliczne znaczenie. Błękit symbolizuje wierność, biel czystość i honor, czerwień umiłowanie prawa i prawdy.

Sama flaga potrzebowała paru dekad, by zadomowić się wśród Mazurów – popularność zyskała ok. 1875 roku. Sztandar o tych barwach był od lat 50. coraz częściej używany podczas lokalnych uroczystości czy świąt; dlatego też po wielu latach promowania jego obecność na Mazurach stała się powszechna. Błękit, początkowo ciemniejszy, został zastąpiony jego jasną odmianą w 1882 roku. Istnieje również wersja flagi z odwróconą kolejnością barw (tj. czerwony-biały-błękitny), lecz była rzadziej stosowana, być może z racji podobieństwa do flag państwowych Holandii czy Luksemburga. Flaga po 1945 roku pozostaje praktycznie nieużywana. Od 2015 roku staramy się upowszechniać jej użycie, przede wszystkim w sieci, jako symbol nie tylko etnicznych Mazurów, ale wszystkich mieszkańców regionu.

Zachęcamy wszystkich do kupowania flagi w sieci (można to zrobić chociażby poprzez kupno flagi Luksemburga, która jest lustrzanym odbiciem mazurskiej) i używania z okazji różnych wydarzeń czy świąt.

Mazurzy – mowa, tożsamość, symbole