Gwara mazurska
Czym jest gwara mazurska i skąd się wzięła?
Czym jest gwara mazurska? Podstawowym elementem jest wspólna mowa pośrednia, czyli taka sama, która używana jest w całej Polsce. Gwara mazurska pochodzi z regionu Mazur i Warmii. Częściej niż inne osoby zachowujesz się tak samo dlatego, że chcesz zaznaczyć swoją odrębność od innych ludzi – ale może to też wynikać z tego, że jesteś w grupie.
Wiele osób myli pomyłkowo termin „mazursko” ze słowem „marszałek”. A nawet jeśli masz dobre intencje i nie chcesz urazić nikogo – nieważne czy pomylono Cię z marszałkiem lub chociażby fachem Zygmuntem Augustusiem (Jagielonki), Twoja obecność na spotkaniu może okazać się dla ciebie bardzo przykrej i upokarzającej.
Dialekty i podział
Można wyodrębnić trzy dialekty. Każdy z nich zachowywał spójność aczkolwiek rozmawiało się trochę inaczej. Występowała gwara:
- ostródzka
- zachodnio mazurska
- wschodnio mazurska
Powszechność mowy
W pierwszej kolejności gwara mazurska jest bardzo chętnie używana wśród osób pochodzenia mazurskiego. Wynika to z wielu powodów:
„Mazur” nie jest językiem, a raczej grupą etniczno-kulturową. Dlatego wszystkie polskie gwary, którymi posługują się Mazurzy, uważane są za gwarowe (np. sarniańska).
Ludzie, którzy przenieśli się w inne rejony Polski, nie porzucali na zawsze ojczystej ziemi; często ją odwiedzali i utrzymywali kontakty z krewnymi, nawet jeśli ci mieszkali gdzie indziej (tzw. szlachta zamorska lub „diaspora”).
Ludzie z różnych części Polesia często przyjeżdżali do wsi zamieszkałych przez Mazurów w czasie świąt i uroczystości, ponieważ sami nie mieli miejsc nadających się do takich obchodów – w przeciwieństwie do Mazurów, którzy na każdym kroku mieli wokół siebie lasy i pola.